Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
ZHbL oslavuje desať rokov, po jeseni zatiaľ prevažujú pozitíva
 
Zohorská hokejbalová liga vstúpila pred začiatkom sezóny do svojho jubilejného desiateho pokračovania. Jej predseda Branislav Slezák jej pevnou rukou vládne už siedmu sezónu. Najmä jeho zásluhou sa súťaž zaradila medzi najlepšie "veľké" súťaže na Slovensku spolu s Trenčínom, B. Bystricou Košicami, či najnovšie Prešovom. Predovšetkým desiate jubileum nás podnietilo k rozhovoru s jej najvyšším predstaviteľom, v ktorom sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí.
 
Ako by ste zhodnotili prvú časť ZHbL?
 
"Prvá časť prebehla bez problémov ako po organizačnej, tak aj po športovej stránke. Potvrdila sa dominancia Farmy Petržalka, najslabší je zatiaľ nováčik z MJM SACC. Mrzia ma dve kontumácie Trnavy, ktorá má veľké problémy s kádrom a je na pokraji vylúčenia z ligy, ktoré im hrozí po tretej kontumácii."
 
Oproti minulým ročníkom sa zmenšil počet tímov, čím je to podľa vás spôsobené?
 
"Je to spôsobené najmä tým, že viacero hráčov zostarlo a príliv mladých nie je dostatočný. Súťaž 5+1 je náročná na káder. Je potrebné mať na súpiske optimálne 25 hráčov. To, že mladých hráčov je čoraz menej, nie je len problém hokejbalu, ale asi každého športu. Z toho dôvodu sa viaceré kluby sťahujú do líg, ktoré sa hrajú systémom 4+1 na menších ihriskách, ktoré nie sú tak náročné na káder a fyzickú kondíciu. Príde vás osem na zápas ste na dva útoky. Samozrejme, že nabeháte možno o tretinu menej, ako pri "veľkom" hokejbale."
 
Ako tento úbytok zastaviť?
 
"Veľmi ťažko. Základom je začať sa venovať mládeži. Len toto je cesta. Hokejbal veľa čerpal z hokejistov, ktorí skončili z hokejom, ale aj tu sú počty čoraz menšie. Keď si to porovnáme trebárs z futbalom na Záhorí a v okolí Bratislavy, tak keď som bol v dorasteneckom veku, každá dedina mala dorastencov. Dnes takmer nikto. Mám ambíciu pokúsiť sa znovu postaviť juniorskú ligu pre bratislavský kraj. Či sa to podarí je vo hviezdach, ale pokúsiť sa o to treba."

ZHbL je jedinečná v tom, že sa hrá ako celok na rôznych ihriskách. Zohor, DNV, Petržalka či Ružinov. Podmienky sú v tomto smere skvelé. Veríte teda, že liga opäť naberie svoj lesk, aký mala v minulosti?
 
"Toto bolo vždy mojou zásadou, aby každý klub mohol mať svoje domáce prostredie. Myslím si, že je to aj pre hráčov atraktívne. To znamená striedať ihriská, nehrať stále na tom istom."
 
Každý rok sa na schôdzi riešia povolené štarty pre extraligistov, je súčasný stav podľa vás vyhovujúci?
 
"Nie, nie je. Stále sa snažím tento počet zmenšiť. Nútilo by to kluby nespoliehať sa na hráčov z extraligy, ale vychovávať vlastných odchovancov. Rozumiem aj tomu, že kluby hráčov odchovajú a tí potom idú do extraligy. Preto je nejaký počet správne zachovať, aby stále mohli hrať tam, kde vyrástli. Podľa mňa je ideálny počet maximálne štyri- päť. Tiež sa tu otvorila otázka farmárskeho klubu. Prví sú LG a Slovan. V tejto chvíli to však funguje len smerom do extraligy, nakoľko Slovan sa nezúčastnil predsezónnej schôdze a neodkomunikoval tento projekt pred ostatnými. Ale do novej sezóny som pripravený otvoriť otázku farmárskych mužstiev v ZHbL pre extraligové kluby za jasných a dohodnutých podmienok."

Zaujímavá by bola myšlienka zápasu All stars, možno cez zimnú prestávku, napríklad výber západ - východ. Čo si o tejto myšlienke myslíte?
 
"Ja sa s touto myšlienkou nestotožňujem. Nie som fanúšikom exhibičných zápasov, neviem si ani predstaviť, ako by to vyzeralo."
 
Po jeseni je jasné, že o titul budú bojovať rovnaké tímy ako vlani. Kto vás okrem nich prekvapil tento rok? Pozitívne, či negatívne?
 
"Pri pohľade na tabuľku je jasné, že mužstvá sú viacmenej zoradené podľa reálnej výkonnosti. Prekvapilo ma, ako dobre do sezóny vstúpila Roconaba Zohor. Chalani sa dobre doplnili a vedia vyťažiť zo svojho špecifického domáceho ihriska, kde to nikto nebude mať ľahké. Negatívum som už spomínal, je to trnavský problém s kádrom. Túto sezónu neboli ani raz na aspoň dva útoky, napriek tomu stoja v tabuľke celkom dobre. Počas zimnej prestávky musí vedenie Pretoriánov rozšíriť káder, inak to nevidím optimisticky."
 
Večnou témou sú rozhodcovia. Ako ste spokojný s ich doterajšími výkonmi? Bola nejaká situácia, ktorú bolo treba riešiť vážnejšie?
 
"Asi ako všade tato dookola omieľaná téma. Boli samozrejme aj slabšie, či dokonca slabé výkony rozhodcov. Na prelome januára a februára sa v Gajaroch uskutoční veľké školenie rozhodcov. Chcel by som, aby sa tam zúčastnili všetci rozhodcovia zo ZHbL. Môžu sa zúčastniť aj noví, šancu určite dostanú. Len konkurencia môže zlepšiť rozhodcovské výkony jednotlivcov."
 
Novinkou je tento rok oceňovanie pre hráčov s nejakým prekonaným míľnikom. Pripravujete nejakú podobnú zaujímavosť aj do budúcnosti?
 
"Dlho som premýšľal nad tým, vytvoriť historické štatistiky hráčov v ZHbL. Zozbieral som si všetky sezóny a pracne som to spočítal dohromady. Vznikli z toho zaujímavé čísla a začal som sa zaoberať myšlienkou, nejakým spôsobom oceniť hráčov, ktorí dosiahli zaujímavé míľniky. Predostrel som to na schôdzi klubom a tie sa s mojou myšlienkou stotožnili. Vytiahol som teda hráčov, ktorí dosiahli v základnej časti 100 gólov, 100 asistencií a 100 zápasov, a ocenil ich na pamiatku aspoň malým ocenením, ktoré im bude pripomínať míľnik, ktorý za svoju kariéru vZHbL dosiahli. Myslím, že to potešilo každého oceneného hráča. Nemám ešte všetky ceny odovzdané, lebo viacerí laureáti už v ZHbL nepôsobia, ale ceny mám pre všetkých a určite sa k nim časom dostanú. Mám pripravených už aj "dvestovkárov", ktorí dostávajú peknú plaketu. V budúcnosti chcem v tomto trende pokračovať."

Ste pri zrode ligy od jej založenia, čo sa dá ešte zlepšiť, resp. čo ste chceli ešte dosiahnuť, no zatiaľ sa to z nejakých príčin nepodarilo? Máte ešte nejaký nesplnený sen, čo sa týka súťaže?
 
"Musím vás poopraviť. Nebol som pri zrode tejto ligy od samotného začiatku, vstúpil som do nej v jej druhej sezóne. Ako predseda v nej pôsobím od piatej sezóny. Vždy sa dá niečo zlepšiť a myslím si, že od novej sezóny sa aj určité vylepšenia uskutočnia. Nechcem zatiaľ o tom príliš rozprávať, verejnosť sa to čoskoro dozvie, ešte na to neprišiel ten správny čas. ZHbL by sa mala stať členom jedného veľkého a odvážneho projektu, ktorý sa pripravuje. Viac zatiaľ neprezradím."
©Mifo

Zoznam zmien v jednotlivých kluboch pred sezónou 2014/15
Zoznam znien v jednotlivých kluboch ZHbL pred novou sezónou je bohatý. Najviac ich zaznamenal nováčik Apollo Ružinov, najmenej Trnava a Stupava. Prinášame vám iba tých hráčov, ktorí už v lige pôsobili. Nových hráčov má aj Trnava, tí však doteraz v lige nepôsobili a preto ich ani neuvádzame.
 
Apollo Ružinov
príchody: Banič, Ferko, Holienčin, Kalický, Noga, Slušňák (všetci Ružinov Capitals), Benkovský, Gajan, Hájek, Holocsi, Lekír, Juraj Mičo, Mrva, Sako (všetci Iepurii), Bubák, Kováč, Urbánek (všetci Raptors), Demovič, Vrška, Ťakuš (všetci Flyers), Schwandtner (HKLM), Schweighofer (Slovan), Lazový (RŠK Ružinov).
DNV Flyers:
príchody: Cvikel (?), A. Melichar (Parkovisko), Holík (Raptors), Kopecký, Chudý (obaja Lúky), Luža (Ružinov), Michalenko (?), Bohadanne (Podbrezová).
Slovan Bratislava:
príchody: Runák (Stupava), Busai (Nitra), L. Melichar (Parkovisko), Harant (u19) ,Večera (u16) Kozák (u16), Kudláč, Bejdák, Krajmer, Habšuda (všetci u19), Šarmír (u16), Velčický (sš z LG Bratislava).
Farma Petržalka:
príchody: Strapák, Sedláček (obaja LG Bratislava), Soukup (Lúky)
Iepurii DNV:
príchody: Brenner (Gajary), Tekáč (Flyers), Majzlan (Demons)
Roconaba Zohor:
príchody: Badrňa, Švec, Maták, Rehák (všetci Parkovisko), Holúbek (Demons), Mendl (Parkovisko)
Lizards Stupava:
príchody: Kochan (v riešení)
Pretorians Trnava:
príchody: nikto
Bratislava Raptors
príchody: Konček, Lavrovič (obaja Parkovisko), Mízner (Trnava), Štroffek, Urban (obaja Flyers), Srnka (Slovan), Holík, Vároš (obaja Lúky)
MJM SACC Petržalka:
príchody: Dej (Stupava), Koch, Slez, Ružovič (Slovan U19)
HKLM:
príchody: Šimončič, Cvengroš (obaja Parkovisko), Foltín, Bošnák, Mezeš (?)
©Mifo

Finále proti sebe postaví dve najlepšie mužstvá po základnej časti 
Zohorská hokejbalová liga bude mať v tomto ročníku očakávané finále. Postarajú sa oň Farma Petržalka a Lizards Stupava. Teda dve najlepšie mužstvá po základnej časti. Farma v tejto sezóne ovládla jasne celú tabuľku, v 24. zápasoch stratila jediný bod, ktorý stratila práve proti Stupave. O ich jedinú prehru sa postrala ligová komisia, ktorá im ich zápas proti DNV Flyers musela skontumovať. Ako teda vidia nastávajúci vrchol sezóny jej priami aktéri?
 
Ladislav Bartaloš, STUPAVA: "Finále je očakávané. Farma hrala výborne celú sezónu a Stupava až na pár nevydarených zápasov tiež. My sme Farmu v tejto sezóne nezdolali, no každý je zdolateľný." 
 
Branislav Slezák, STUPAVA: "Farmu som vo finále očakával a svojmu mužstvu som veril tiež. Myslím si, že finále bude o tom, ako dokážeme eliminovať obrovskú silu Farmy v ofenzíve. Taktiež to bude o disciplíne, lebo presilovky má Farma dokonalé. V náš prospech hrajú skúsenosti a lepšie obsadený brankársky post a rovnako aj fakt, že môžme iba prekvapiť, nakoľko favoritom je náš súper. Nechceli by sme prehrať sériu na nulu, pokúsime sa zvíťaziť aspoň raz. Viem však, že to bude veľmi ťažké."
 
 Marek Kanich, FARMA: "Nečakal som, že sa dostaneme až tak ďaleko. So Stupavou som rátal, medailové umiestnenia sú pre nich rutinou. A čo rozhodne finále? No predsa ja, i keď skvelú formu má aj Kamenár (úsmev). Uvidíme, ako to napokon dopadne."
 
Tomáš Valent, FARMA: "Play off začína osem tímov, takže finále sa nedá vopred očakávať. Napriek tomu, jeho zloženie prekvapením nie je. Rozhodnú brankári, obrany a útoky na oboch stranách (úsmev). Budú to určite zaujímavé zápasy. Farma má tento rok veľkú motiváciu a chuť na titul, hádam to dokážeme."
 
Martin Kamenár, FARMA: "Rozhodlo sa už dávno, lebo tam kde je brankár Vlček sa tituly nevyhrávajú (úsmev). Stupava nám ako jediná zobrala bod, finále si preto zaslúži rovnako, ako strieborné medaily."
 
Šimon Synek, FARMA: "Keďže prvého ozajstného súpera v sezóne budeme mať až vo finále, je jedno, kto ním je. Dôležité je, aby sme zvíťazili. Nič iné ako titul neberieme."
 
©Mifo

"Nastavenú latku si držíme už roky," pýši sa prezident ZHbL
Liga má za sebou prvú polovicu. Ako si spokojný s jej priebehom?
"S priebehom ligy som zatiaľ spokojný. Nevyskytol sa žiadny väčší problém, jediný problém by som videl vo veľkom počte odložených zápasov. S tým bude treba do budúcna niečo urobiť."
Ak porovnáme tento rok a ten minulý, vidíš nejaké zlepšenie? Respektíve, podarilo sa ti osobme naplniť nejaké body, oproti vlaňajšku?
"Myslím si, že nastavenú latku si držíme už tri roky, všetko funguje ako má, na nejaký väčší progres nie je miesto ani financie, preto by som nejaké zlepšenie nevidel."
Z čoho si po jeseni najviac sklamaný a naopak, čo ťa najviac teší?
"Sklamaný som z rozpadu tradičného klubu ZHbL Zero Záhorská Ves. Svojho času som za nich odohral jednu sezónu, preto mi bol tento klub srdcovo blízky. Tiež ma mrzí koniec hokejbalu v Lozorne. Boli tam dobré podmienky pre hokejbal, je to veľká škoda, že tam o hokejbal už nie je záujem. Naopak, teší ma príchod nových klubov do ZHbL. najmä mladí Ružinovčania vedení Dušanom Dankom sú prísľubom do budúcnosti. Teší ma, že v Slovane začali tiež pracovať s mládežou, čo nie je jednoduché, majú za to môj obdiv. Rovnako ma teší budovanie nových ihrísk v DNV a najmä v Zohore, teda na mieste, kde sa ZHbL zakladala."
Pohľad na tabuľku je pre teba prekvapením?
"Ani nie. Takto nejako sa to dalo očakávať. Prekvapením je možno trošku to, ako vysoko je Trnava a aj to, že Raptors sú momentálne mimo play off."
Trnavský Pretorians je pre ligu rozhodne prínosom. Ako výsledkami, tak i správaním. Vidíš ich prínos rovnako pozitívne?
"Pretoriáni su jednoznačne prínosom ligy. Majú kvalitu a nie sú s nimi žiadne problémy."
Večnou témou sú a budú rozhodcovia. Aký je zatiaľ ohlas na ich výkony?
"Rozhodcovia su celoslovenský problém hokejbalu, najmä preto, že ich je málo a tým pádom nie je konkurencia. V jesennej časti sa samozrejme vyskytli aj zlé výkony rozhodcov. Dve mužstvá využili právo veta na jedného rozhodcu. Akonáhle SHbÚ zorganizuje školenie rozhodcov, budú tam musieť ísť všetci, čo budú chcieť pískať v ZHbL."
Je momentálny počet tímov pre ligu primeraný, alebo by si si vedel predstaviť viac účastníkov?
"Štrnásť je dosť. Musíme si uvedomiť, že v okolí su štyri iné ligy, plus v extralige sú tri kluby z Bratislavy. Dokonca si myslím, že celkovo nezáujem mladých o šport bude mať za následok úbytok tímov do budúcnosti."
Blíži sa koniec roka, každý bilancuje a želá si všetko dobré do toho nového. Čo by si poprial a zaželal všetkým hokejbalistom v ZHbL ty z postu jej predsedu?
"Hlavne veľa zdravia, lebo zranenia su najhoršia vec, čo sa môže stať. Nerád vidím zranenie na ihrisku, je to neštastie, sám som si tým prešiel."
©Mifo

 
ZHBL cez víkend štartuje ďaľšiu sezónu
Liga začína v sobotu zápasom aktuálneho majstra Stupavy proti Iepurii DNV a kolo ukončí zápas v Gajaroch, kde sa stretnú Veľké Leváre s Bratislavskými Flyers. Súťaž bude ochudobnená o stálice ZHBL Zero Záhorská Ves a Demons Lozorno, v priebehu uplynulého ročníka ako je známe, po troch kontumáciách skončili aj Blizzard Stupava. Nováčikmi sú Profis Sharks Demons, i keď pohľad na súpisku hovorí skutočne iba o nováčikovi vďaka názvu. Tým skutočným nováčikom sú však Pretorians Trnava, ktorí svojou geografickou polohou prinášajú do ligy emócie a napätie. Samozrejme myslíme všetko iba v duchu športových zásad a fair play. Nováčika teda v ZHBL srdečne vítame a prajeme Pretorians, aby sa im u nás páčilo. Svoju domácu arénu budú mať trnaváci v Gajaroch. Druhým nováčikom sú mladíci RŠK Ružinov, pre ktorých bude táto liga veľkou skúškou a sami sme zvedaví, ako sa im bude dariť.
Veľký vietor sa prehnal aj v kádroch jednotlivých mužstiev. Najviac to majú na svedomí hráči Blizzard Stupava, ktorí sa vykúpili zo svojich trestov  a posilnia niktoré mužstvá. Do každého tímu však mohli ísť maximálne traja hráči tohto klubu. My sme zozbierali pohyby v jednotlivých tímoch a tu je ich prehľad:
 
VIKINGS VEĽKÉ LEVÁRE:
odchody: -
príchody: Král, Kašša (obaja Zero), Čermák (Roconaba) 
GAJARY FLAMES:
odchody: Taškár (ukončenie činnosti), Vaverčák, Boleráč, Orbán, Tekula, Žitňanský, Štuk, Kujan, D. Janota, Sršeň
príchody: Holúbek, M. Michalička, J. Michalička, Attl, Brenner, D. Mízner (všetci Lozorno), Tvrdoň, Horňáček, Krška (všetci Rebells Nitra), J. Mízner (LG Bratislava), M. Beseda
ŠHBK LIZARDS STUPAVA:
odchody: Danko (RŠK Ružinov), Runák (hosťovanie Parkovisko Zohor), Fisher (BA Flyers) 
príchody: R. Bartaloš, Sýkora (obaja Blizzard), Grujbár (Zero), Šmidovič (návrat po zranení)
PARKOVISKO ZOHOR:
odchody: Granec
príchody: Holeš, M. Badrňa (obaja Blizzard), Runák (hosťovanie z Lizards Stupava), Nemlaha (Zero), Porupčan (Jokerit Petržalka), A. Melichar, L. Melichar, Konček
HBT SLOVAN BRATISLAVA:
odchody: nikto
príchody: Šúrek (Jokerit Petržalka)
HBC FARMA PETRŽALKA:
odchody: nikto
príchody: M. Mydla, J. Mydla, D. Rusnák, Minárik (všetci Raptors), Sedláček (LG BA), Synek
ROCONABA ZOHOR
odchody: -
príchody: Košík (Blizard), Orlovský (Lúky), Komínek (Lozorno)
IEPURII DNV
odchody: -
príchody: Kováčik, Murányi (obaja Zero)
RAPTORS BRATISLAVA
odchody: M. Mydla, J. Mydla, D. Rusnák, Minárik (všetci Farma)
príchody: Kušnier, Lavrovič, A. Švec (všetci Blizzard)
PRETORIANS TRNAVA
odchody: -
príchody: Hromek (Blizzard), Gašparík (Budmerice PHbL), Metzner (Réca PHbL), Krajčovič, Šoltýs, Šoltés 
HKLM PETRŽALKA
odchody: -
príchody: -
BA FLYERS
odchody: Smutný, Ivan
príchody: Fisher (Lizards Stupava), Granec (Trnava)
RŠK RUŽINOV
odchody: -
príchody: Danko (Lizards Stupava)
PROFIS SHARKS DEMONS
odchody: -
príchody: -
 
Samozrejme, že súpisky sa uzatvoria až koncom februára, dovtedy tých pohybov v kádri ešte pribudne. Mnohé kluby majú rozrobené jednotlivé prestupy, ktoré môžu dotiahnuť v priebehu sezóny. Liga je v každom prípade tu, prajeme teda veľa šťastia, žiadne zranenia a veríme, že duch Fair Play sa bude dodržiavať nielen v zápasoch, ale i mimo nich.
©Mifo

Predsezónna schôdza ZHBL
Na schôdzi konanej v sobotu 11.8. sa prejednali nasledovné body:
Na základe podnetu od klubu HBK Gajary FLames o vylúčení klubu THC Lúky z ligy bolo navrhnuté tajné hlasovanie. Pomerom 7:6 v neprospech Lúk sa teda odhlasovalo ich vylúčenie zo ZHBL, v súťaži tak nebudú viac pokračovať.
PRAVIDLÁ:
Bolo odsúhlasené, že po remíze v riadnom hracom čase bude nasledovať 5 minútové predĺženie 4 na 4.
Pravidlo o šiestich striedavých štartoch extraligistov, zostalo zachované.
ODMENY:
10 eur na mužstvo je suma, ktoré každý klub prispeje adminovi za chod ligovej stránky.
17 eur je odsúhlasená suma pre rozhodcov, čiže suma sa navýšila o 3 eurá.
555 eur je štartovné na novú ligovú sezónu.
INÉ:
Štartovné treba zaplatiť najneskôr do začiatku prvého ligového kola.
Liga začína víkendom 22. - 23. septembra
Ihrisko v Lozorne bolo predané cudziemu investorovi, tie mužstvá, ktoré mali Lozorono ako domáce ihrisko, si tak musia zabezpečiť iné. 
Pokuta 60 eur platí pre hráčov Blizzard Stupava, ak chcú hrávať ZHBL aj naďalej, avšak v inom mužstve. Do nového mužstva však môžu ísť max. traja bývalí hráči tohto klubu.
Zero Záhorská Ves definitívne končí svoje účinkovanie v ZHBL. 
29. augusta sa odohrá odložený  ligový pohár.
©Mifo
TOPlist